yandex

ERDOĞAN GÜLEÇ - Avanos in Cappadocia / Soil language

07 March 2016
ERDOĞAN GÜLEÇ - BEİKAYA
Kapadokya'da Avanos/Toprağın dili
 
BASIN BÜLTENİ
Avanos; Hitit döneminden günümüze toprak sanatının kesintisiz devam ettiği tek ve önemli bir ilçe olmaya devam ediyor, halkın geçim kaynağı çömlek ustalığı.
Benim için AVANOS, baba mesleğinin devamı olduğu kadar geçim kaynağım ve kendimi ifade etmenin de bir yolu  Ustalığa yenilikler eklemek, sanatıma devam etmenin en uygun yolu. Geleneksel formları bozmadan üzerine katkılarda bulundum, toprağa aşkımı sundum.  Her gün toprakla uğraşırken yeni şeyler de öğrendim, Dünya'nın her yerinden yeni yeni insanlarla buluşma nedenim, buluşma merkezim Avanos oldu. 
KÖR DE BİLİR AVANOSUN YOLUNU
DESTİ BARDAK KIRIĞINDAN BELLİDİR
Seyrani (1807-1866)
Toprakla uğraşmak, dokunmak, yaşamak insanı rahatlatır. Çamuru konuşturmak istedim bir Hitit torunu olarak, toprağın diliyle konuştum...
 
ERDOĞAN GÜLEÇ
10 Nisan 1963 doğumlu.7 yaşında toprakla tanıştı. Torna bilgisini babasından öğrendi ve birlikte uzun yıllar çömlekçilik yapımında çalıştı. Sargı teknikleri öğrendi ve Avanos geleneksel çömlekçiliğini ve formları üzerine uzun yıllar çalışmalar yaptı, daha sonra bu geleneksel forumların dışına çıkarak ve sanatsal düşünerek kendisine göre bir çizgi yarattı.
Bedri Rahmi Eyüboğlu atölyesinden mezun Necati Ayden Ustasıyla tanışıp 9 yıl aynı atölyeyi paylaştı, sonrasında ondan çok etkilenen sanatçı, en önemli döneminin Necati Usta'sıyla çalıştığı dönem olduğunu söylemektedir.
Avrupa biriliği projesinin öngördüğü mesleki eğitim ve ara eğitim ve ara elaman yetiştirmeye yönelik seramik kurslarında eğitmen olarak görev almıştır.
Toprak analizleri ve sır üzerine Japonya da araştırmalar yapmış,  klasikleşen çamur formunu değiştirerek kendine özgü sanat eserleri çıkarmıştır. Toprakla, çamurla uğraşılarına yeni yapıtlar üreterek sürdürmektedir.
 
SERGİLER :
URFA ATATÜRK BARAJINDA (2 Defa) 
GALERİ (Z) ANKARA 
KIRIK AYNA DİZİSİ; Kadir İnanır ve Selma Güneri?nin Heykellerini yaptı (AVANOS BELEDİYESİNDEN KIRIK AYNA ÖDÜLÜ)
İSTANBUL TALİMANHANEDE SERGİ.
( İSTASYON SANAT MERKEZİ VE BEYOĞLU BELEDİYESİ VE AVANOS BELEDİYESİ ORGANİSYONU)
Avanos?ta heykel çalışmaları
ARİF SAĞ PARKI?NA HEYKEL
UĞUR MUMCU PARKI?NA HEYKEL
22 NİSAN-08 MAYIS 2009 İSTASYON SANAT GALERİSİ  (Beyoğlu, Bekâr Sok No: 19)
Our customer support team is here to answer your questions. You can ask us anything. With WhatsApp, you will be returned instantly.
Hello, how can I help you?