yandex

Hayyal - Design Exhibition

07 March 2016
HAYYAL TASARIM SERGİSİ

BASIN BÜLTENİ
4 hayvan 4 coğrafya 4 tasarım 4 tasarımcı
Kavramların ve kelimelerin arkasında birçok mitolojik hikâye bulunmaktadır. Bu serginin başlığı içinde hayvan kelimesinin kökünü oluşturan hikâyeyi seçtik.
Hayyal sergisi -hayy- olandan, diri veya canlı, algıları ve becerileri ile hayatı dönüştürme yeteneği olmayan canlılar yani hayvandan yola çıkan imgelerden oluşmaktadır.

Hayyalın bir anne ve babadan dünyaya geliş hikâyesi!                                                   
Issız bir adada bir ceylan tarafından büyütülen Hayy bir süre sonra annesi gibi sesler çıkaracak, ona benzeyecektir. Onun sonraki hayatı boyunca evreni, yaradılışı, dünyayı, varlıkları ve canlıyı anlama yürüyüşü pek çok mitolojilerle özdeşleşir.
Dünya üzerinde farklı coğrafyalarda yaşayan canlılar ve yaşam koşulları ile doğal paylaşımlar konusunda sorunlar bulunmaktadır.
Bir sanatçı ya da tasarımcı olarak; hayata, olaylara, tüm durumlara hatta evrene dair sözü olanlar çeşitli saptamalarda bulunurlar. Onların bu durumlara dair soruları ya da sözleri vardır. Bu sergide ürünleri yer alan genç tasarımcılar, insanın yaşamı boyunca hayvanlarla birlikteliklerine dair bakışlarını ortaya koydular. Bu bakışın en temel noktası yerli, yani o yere ait olmakla başladı. Elbette o yeri, paylaşılan havayı, suyu, ortamı, orada yaşayan canlıları, insanları, kültürel varlıkları, kısaca birlikte yaşamayı ele aldılar.
Tasarımın işlev ile estetik arasındaki yürüyüşüne bir sanatçı duyarlılığı eklediler. İçinde bulundukları ortak coğrafyanın -Anadolu'nun- zengin kültürel varlığından, doğasından ve en çok da ortak hareket noktaları olan hayvan sevgisinden yola çıktılar...
 
TARİH :
07 Mart - 07 Nisan 2013
Saat:18.00

ADRES ve İLETİŞİM BİLGİLERİ:
İSTASYON SANAT GALERİSİ
İstiklal Caddesi Bekâr Sokak No: 19 Beyoğlu/İstanbul
Our customer support team is here to answer your questions. You can ask us anything. With WhatsApp, you will be returned instantly.
Hello, how can I help you?